Co to je vintage

10. května 2008 v 12:03 | *Markéttka*
Vintage - pojem odvozený z oblasti produkce vína užívaný k vyjádření data sklizně hroznů nebo místo a čas stáčení vína do lahví, jinými slovy jde o vyjádření zralosti vína.

Tento termín byl převzat a modifikován sběrateli všeho druhu v termín představující vše co je staré, např. stará auta, staré oděvy atd.. Vintage může být v některých případech také nahrazen slovem klasický. Správný překlad anglického slova VINTAGE (čti vintidž) zní historický či výběrový. Jinými slovy, je to oblečení ze secondhandu, ale ne takové to obyčejné, které si okamžitě představíte pod pojmem sekáč. Jsou to luxusní kousky světových značek, jež mají duši a budou vypadat stylově za všech okolností. Vintage oblečení zažívá v této sezoně netušený boom.

Pokud si chcete pořídit ten pravý vintage kousek, musíte počítat s tím, že sáhnete hlouběji do peněženky. To pro nás nepracující znamená velmi velmi hluboko. Na vintage oblečení je nejdůležitější jeho původ. Čím starší a ošoupanější štítek se jménem světoznámé značky, tím lépe. Nepřestávejte pátrat po originálech Pucci (o1-o2) , béžových baloňácích (trenčkotech) Burberry (o3) a zlatých kabelkách Chanel (o4). Smiřte se s tím, že s největší pravděpodobností zaplatíte dvakrát tolik, než je skutečná cena oděvu. Utrpěnou ránu můžete aspoň trochu zmírnit tím, že si budete neustále opakovat: Je to kus historie a možná jedinečný kousek na celém světě. I když zřejmě tušíte, že právě tyhle šaty našel někdo na půdě u své zemřelé tety... Vtip je v tom, že musíte najít úžasný kousek například z návrhářské dílny Dior, o němž si budou všichni myslet, že vás stál fůru peněz. Je, žel, možné, že nevydrží první praní... Zapomeňte na klasické secondhandy. Ty nejlepší mají na vývěsním štítu napsáno Art Deco Galerie nebo K-Oukej.
Potom je tady ještě druhá možnost, myslím, mnohem schůdnější pro nás všechny. Vintage oblečení v dnešních dnech seženete téměř v každém kvalitnějším obchodě, např. H&M, CandA, Reserved, Mango, Promod, Vero moda… nebo jsou tedy potom trošku dražší, jako St. Olivier, Jackpot, Fornarina… Ale všechno to jsou zcela dostupné obchody ve větších městech. Vintage kousky jsou prostě takové, které nesou prvky z dřívějších ér, tedy, dalo by se říci retro. Takže 60.léta (o5-o6) , jež nám jsou známá hlavně z filmu Rebelové, potom secese a vikrotiánská doba (o7-o8), známá ze seriálu Sága rody Forseytů nebo filmu Titanic a disco éra 80. let (o9-o10) - (socialistické filmy Kamarád do deště, Disco příběh). V ČR není tolik mladých lidí, kteří by vintage módu obdivovali, takže se nemusíte bát, že když si koupíte v takto běžných obchodech nějaký pěkný retro kousek, tak to bude mít polovina školy. Také jde hlavně o to, dokázat oblečení skombinovat s doplňky (o11-o12) a samozřejmě i líčením a účesem (o13-o14)..
Ve světové módě je vintage na prvním místě. Dříve se dělaly kolekce, které normálním lidem připadaly absolutně nenositelné. Ale zdá se, že se to změnilo. Pokud se podíváte na módí řady těch nejznámějších návrhářů, jistě se vám mnoho modelů zalíbí a budete je obdivovat. Samozřejmě to nejsou kopie klasického stylu z určitých let, ale jsou překombinovány a různě doplněny moderními prvky nebo naopak doplňují moderní oblečení.

Také je velmi potěšující okolností ochota mnoha profesionálních návrhářů udělat něco i pro "obyčejné smrtelníky" . Například designerská dvojka Viktor&Rolf přijali nabídku navrhnout kolekci pro síť obchodů H&M (o15-o16).. Vintage oblečení ve skvělém a prvotřídním stylu tak bude dostupné i těm, kteří si nemohou dovolit kousek přímo z mola Prady.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama